pirmas   apie   dalyviams   paroda   rėmėjai   apdovanojimai         en
 

apie

Ketvirtoji paroda „Žvilgsnis į save” – tai tradicinis, Lietuvos architektų sąjungos organizuojamas renginys, skirtas Lietuvos architektams ir visuomenei, propaguojantis architektų bendruomeniškumą, profesinį atvirumą bei apskritai kokybišką architektūrą kaip vertybę ir svarbią kultūros dalį.

renginio tikslas

Apžvelgti naujausios Lietuvos architektūros tendencijas, įvertinti per 2008-2009 metus sukurtos architektūros kokybę bei išrinkti geriausius architektūros projektus ir realizacijas.

paroda

Parodoje pristatomi per pastaruosius 2 metus Lietuvos architektų sukurti, realizuoti ir nerealizuoti projektai (taip pat ir konkursiniai darbai) Lietuvoje ir užsienyje. 

Parodoje eksponuojami tokie architektūriniai, urbanistiniai objektai:

 • Mišrios paskirties pastatai ir kompleksai
 • Visuomeniniai pastatai ir kompleksai
 • Administraciniai pastatai ir kompleksai
 • Komerciniai pastatai ir kompleksai
 • Daugiabučiai
 • Individualūs namai
 • Urbanistinės koncepcijos
 • Viešosios erdvės

Parodoje neeksponuojami interjerai, studentų kursiniai ir baigiamieji darbai.

Parodoje pristatomi objektai suskirstyti į:

 • Projektus (projektus ir konkursinius projektus)
 • Realizacijas

atranka

Virtualioje parodoje viešinami visi parodai pateikti darbai. Projektus, kurie bus įtraukti į parodos katalogą, atrinko tarptautinė atrankos komisija (jie pažymėti „kandidatas“).

atrankos kriterijai:

 • Objekto reikšmė miestui (socialinė, ekonominė, įtaka miesto įvaizdžiui, miestovaizdžiui;)
 • Estetiškumas, kontekstualumas, adekvatus medžiagų panaudojimas, funkcionalumas
 • Profesionalumas
 • Novatoriškumas, originalumas (nauja tipologija, naujos technologijos, savita, naujoviška architektūrinė išraiška)
 • Pateikiamos medžiagos išsamumas, kokybė

Virtuali paroda patalpinta šiame tinklapyje.

žiuri

Arch. Ralf Looke (“Salto”, Estija / Estonia)
Architektas, vienas iš architektūros biuro „Salto“ (www.salto.ee; 2004,Talinas) įkūrėjas. Taip pat dėsto Estijos meno akademijoje, skaito paskaitas įvairiose Europos šalyse. „Salto“ architektai yra įvairių architektūros konkursų laureatai, Estijos paviljono XI Venecijos architektūros bienalėje autoriai. Biuro suprojektuoti gyvenamieji ir viešieji objektai yra sulaukę teigiamo įvertinimo Estijoje ir už jos ribų.

Arch. Hubert Trammer (Lenkija / Poland)
Architektas, dėsto Liublino technologijos universitete, straipsnių žurnaluose “Architektura-murator” (Lenkija), “A10” (Olandija) autorius. Skaito paskaitas įvairiuose architektūros renginiuose, bendradarbiauja su Lenkijos kultūros institucijomis, buvo įvairių architektūros konkursų (tarp jų Europan) žiuri narys.

Arch. Artis Zvirgzdins (portalo a4d.lv redaktorius, Latvija / Latvia)
Architektas, architektūros kritikas. Populiariausio Latvijos tinklapio apie architektūrą www.a4d.lv redaktorius ir straipsnių autorius. Latvijos žurnalo apie architektūrą Latvijas Architektūra bendradarbis. Knygų Riga Urban Landmarks autorius ir 5x10. Latvian architecture since 1991 bendraautorius.

Parodos rezultatai ir apdovanojimai.
 

naujų klausimų beieškant

Prieš kelis metus smogusio ekonominio sunkmečio optimistai teigia: politinių, ekonominių ir socialinių pokyčių metu atsiveria erdvė inovacijai, krizės ir sumaištys yra palanki terpė naujoms idėjoms rastis.

Sulėtėjęs projektavimo tempas perša viltį, kad architekto dienotvarkėje atsirado daugiau laiko apmąstymams, idėjų kraičio kokybiškai po-krizinei architektūrai krovimui.

Ketvirtojoje šiuolaikinės Lietuvos architektūros apžvalginėje parodoje „Žvilgsnis į save 2008-2009“ pateiktų darbų įvairovė atspindį laikmečio lūžį: kai kurie projektai  parodoje reprezentuoja dar „riebiojo“ laikotarpio ambicijas, kiti – nuslūgusios ekonomikos realijas.Nedidelė dalis parodoje pateiktų darbų deklaruoja santūrų inovatyvumą.

Kažin, ar galima kūrybiškumo stoką teisinti sumažėjusiomis statybų apimtimis ir biudžetais, užsakovo kriterijų sąrašą susiaurinusiais iki „kuo pigiau“ (ypač kalbant apie viešuosius objektus). Sąmatos dydis neturi tiesiogiai įtakoti nei architektų kūrybiškumo, nei užsakovų lūkesčių, susijusių su kokybiškais architektūriniais sprendimais.

Besikeičianti laiko dvasia diktuoja naujas architektūros tikslų, prioritetų, kriterijų, problemų ir temų kryptis. Reikia naujų atsakymų į klausimus: kokia turėtų būti architektūra? Kokie jos uždaviniai? Kokios yra architekto atsakomybės ir kompetencijos?

Prieš 2 metus parodos „Žvilgsnis į save 2005-2007“ žiuri, komentuodama Lietuvos architektūrą, akcentavo savitumo, naujų regioninės architektūros bruožų paieškos tendencijas, įvaizdžio konceptualumo, išbaigtumo problemas. Ar ir šiandienos Lietuvos architektūrai šie klausimai yra svarbiausi?

Parodoje yra darbų, kuriuos galima vadinti reakcija į šiandieninę vertybių ir prioritetų, architektūros uždavinių, architekto rolės slinktį. Teigiančių, jog architektūros vaidmuo – pagerinti aplinką, spręsti socialines, urbanistines problemas, neapsiribojant tik herojišku masteliu. Pribloškiantį, madingą architektūrinį įvaizdį iš prioritetų sąrašo viršaus stumia racionalūs, efektyvūs sprendimai (nors kol kas tvarios energijos technologijų tema Lietuvos architektūroje beveik neeksploatuojama).

Gali atrodyti, jog praktiškas ir logiškas modernistinis architektūros sprendinių pagrindimas stokoja poezijos ir kelia pavojų nueiti „racionalizacijos“ keliu, kai architektūra tampa tik talpa funkcijai. Ar taip neatsitiks, priklauso nuo architekto neegoistiško įsigilinimo ir požiūrio į susiklosčiusį kontekstą, užsakovo, visuomenės lūkesčius.

Lietuvos architektūra yra kryžkelėje tarp senų ir naujų tikslų, prioritetų, klausimų, ir šiemetinė paroda dar neduoda tvirto atsakymo, kuria kryptimi bus pasukta.

Rūta Leitanaitė, parodos kuratorė

 

 
       Generalinis rėmėjas:        Didysis rėmėjas:
       Rėmėjai:               
Ankstesnės parodos
Lietuvos architektūra 2000-2003
Lietuvos architektūra 2003-2005
Lietuvos architektūra 2005-2007
2010 © Lietuvos architektų sąjunga. Visos teisės saugomos
Sprendimas: Rūta Leitanaitė, Raimundas Veikutis