pirmas   apie   dalyviams   paroda   rėmėjai   apdovanojimai         en
 

Parodos "Žvilgsnis į save 2008-2009" rezultatai

Naujausios Lietuvos architektūros parodos "Žvilgsnis į save 2008-2009" finalinio renginio metu buvo apdovanoti geriausi per 2008-2009 metus Lietuvos architektų sukurti projektai.

Šiemet parodai Lietuvos architektai pateikė 229 darbus, iš kurių tarptautinė žiuri atrinko 89, vertus būti kataloge ir varžytis dėl apdovanojimų. Vėliau žiuri išrinko 15 realizuotų objektų, kuriuos prieš nuspręsdami, kam atiteks apdovanojimai, aplankė vietoje.

Penki pagrindiniai lygiaverčiai prizai "1/5 METRO" skirti:

NAMAS DOMEIKAVOJE ("VILIUS IR PARTNERIAI", arch. Vilius Adomavičius ir Vida Vyšniauskienė)

Žiuri komentaras: Iš pirmo žvilgsnio namas atrodo kaip iš dangaus į sklypą atsitiktinai "nuleistas" objektas: nepaisant stiprios pastato architektūrinės idėjos, tūris, atrodė, ignoruoja kontekstą ir sklypo charakteristikas. Tačiau, apžiūrėjus pastatą realybėje, pasirodė, jog pirmasis įspūdis buvo klaidingas. Visi sprendimai – ir vidaus, ir išorės – yra tinkami ir savo vietoje, kruopščiai apgavoti (jaučiamas architektų ir klientų glaudus bendradarbiavimas), išplanavimas paremtas sklypo logika.
Taip pat dera įvertinti drąsaus gyvenimo būdo standarto propagavimą: viršutinė sklypo dalis apžvelgiama iš gretimų namų. Patraukli šlaito zona, kuri turi privatesnį charakterį, aktyviai naudojama.

Mažajai architektūrai – stoginei-sandėliukui bei apžvalgos tilteliui – architektai skyrė ne ką mažiau dėmesio kaip pagrindiniam pastatui, ir ne bergždžiai: abu objektai, ypač sandėliukas, pasižymi stipria, aiškia koncepcija, ir yra tampriai integruoti į bendrą sklypo erdvinę sąrangą (pvz., sandėliukas pridengia namo terasą nuo kaimyninio sklypo pusės ir formuoja lokalią erdvę).

Namo eksterjeras dengtas dirbtine medžiaga, tačiau tai nemenkina idėjos, o, kaip tik, dera su drąsiais sprendimais. Be to, po tūkstančio metų namas vis dar stovės kaip Lietuvos architektūros apdovanojimų 2010 metais liudininkas.

SWEDBANK CENTRINĖ BŪSTINĖ VILNIUJE ("AMBRASO ARCHITEKTŲ BIURAS", arch. Audrius Ambrasas, Vilma Adomonytė, Tomas Eidukevičius, Donatas Malinauskas)

Žiuri komentaras: Naujo Vilniaus centro dominantės architektūriniu, kompoziciniu sprendimu galima abejoti, tačiau daug svarbiau nei įvaizdis yra pastato integravimas į miestą ir tai, kaip kompleksas praturtina Vilniaus viešųjų erdvių tinklą. Tai -  pėsčiųjų pasažo pratęsimo sprendimas, didžiulė multifunkcinė pirmo aukšto erdvė ir stogo terasa. Pastarosios yra inovatyvus eksperimentas, kuris būtų labiau vykęs, jeigu tarp abiejų būtų sukurta tiesioginė funkcinė jungtis.

Stilobato architektūrinis-erdvinis sprendimas – išskirtinis Baltijos regione: trys paviršiaus dimensijos yra ne tik dekoracija išorėje, bet ir formuoja vidaus erdvę.

Paprastai bankai, kaip rodo Baltijos regiono miestų patirtis, statydamos naujas būstines, paprastai yra vienos agresyviausių ir miesto aplinkos kokybei abejingiausių įstaigų. Kalbant apie Swedbank būstinę, galima pagirti ir klientą už netipišką požiūrį į viešųjų erdvių formavimą.
 

POILSIO NAMAI "NAKCIŽIBIS" DZŪKIJOJE ("ARCHES", arch. Arūnas Liola, Rolandas Liola, Edgaras Neniškis, Lukas Lažinskas, Liutauras Nekrošius)


Žiuri komentaras: Kompleksas subtiliai įterptas į gamtinę aplinką, maksimaliai panaudojant miško ir ežero kaimynystės privalumus, tačiau pernelyg nekeičiant kraštovaizdžio. Pagrindinė jo vertybė – patrauklus skirtingą atmosferą kuriančių lokalių ir bendrų erdvių scenarijus.

Komplekso architektūroje naudojamos dvi architektūrinės kalbos – tradicinė ir šiuolaikiška – persipina tarpusavyje palaipsniui, kvartale sukuriama skirtingų įvaizdžių seka.

Žiuri nuomone, pastatai, kurių architektūrinėje išraiškoje matyti tamprios sąsajos su etnografine lietuviška architektūra, yra labiau vykę, nei trys tūriai, išdėstyti aplink prūdą. Tradicinio namo šlaitiniu stogu be karnizo archetipas pasauliniame architektūros kontekste yra pernelyg išeksploatuotas. Tačiau mažuosiuose poilsio nameliuose sumodeliuotos patrauklios netikėtos erdvės (įėjimo pasažas už ažūrinės sienos, nuo pašalinių žvilgsnių izoliuotos terasos), įdomi jų išdėstymo ant prūdo kranto – lyg laikinai pabertų tūrių – koncepcija.

Atskirų pastatų ir lokalių erdvių, architektūrinių detalių, apdailos sprendimai nuosekliai paremti viena erdvine-funkcine-estetine idėja, detalėms skirtas ne mažesnis dėmesys, nei strategijai, todėl rezultatas - itin vientisas ir kokybiškas.
 

"EMBASSY HOUSE" DAUGIAFUNKCIS PASTATAS VILNIUJE ("PERFORMA", arch. Valerijus Starkovskis, Donatas Dabulskis)

Žiuri komentaras: Parodos tinklapyje Suomijos ir Norvegijos ambasadų pastato ir skvero ansamblis iš kitų projektų ypatingai neišsiskyrė, tačiau, aplankius objektą vietoje, nustebino, kaip paprastomis priemonėmis buvo sukurta patraukli miesto erdvė. Projekto urbanistiniai sprendimai Vakarų Europos kontekste atrodytų natūralūs, tačiau Rytų ir centrinėje Europoje vis dar yra retas ir išskirtinis reiškinys.

Kvartalo kompoziciją užbaigiantis ambasadų pastatas, mūsų nuomone, yra šiuolaikiška vietinio urbanistinio konteksto interpretacija ir kartu turi išreikštą skandinaviškos architektūros įvaizdį, kuris duoda aiškią užuominą apie turinį.

Tačiau vertingiausia projekto dalis – skveras prieš pastatą, papildantis šios miesto dalies viešųjų erdvių žemėlapį. Esami medžiai išsaugoti ir integruoti į skverą, kuris yra ne tik dekoracija-priedas prie pastato, bet yra funkcionuojanti, jauki ir patraukli vieta miestiečiams patirti.

Galbūt skvero suformavimas prie pastato ir nėra vien tik „Embassy“ pastato autorių nuopelnas, tačiau tai nesumenkina rezultato vertės, o taip pat patvirtina sėkmingą miesto, planuotojų ir architektų nuoseklaus darbo sėkmę. 
 

KAIMO TURIZMO KOMPLEKSAS TRAKŲ RAJ. (arch. Laima Tumynienė, Gintautas Vieversys)

Žiuri komentaras: Paprastai poilsio kompleksams parenkamos patrauklios vietos, kurios savaime yra tam tikras aplinkos kokybės garantas, todėl architektui daug paprasčiau pasiekti sėkmingą rezultatą be didelių pastangų. Šiuo atveju buvo kitaip: sklypo lokacija netoli ežero nebloga, tačiau privalumai – ne tokie akivaizdūs. Todėl architektų darbas ypač vertas pripažinimo: jiems pavyko maksimaliai išnaudoti kraštovaizdžio, reljefo potencialą, kompleksą nepriekaištingai įkomponuoti į natūralią aplinką.

Nors pastatas, kaip ir visi, turi „paradinį“ ir nepagrindinį fasadus, jis patrauklus iš visų pusių, fasadai yra skirtingi sprendimų, ne kokybės prasme. Erdvės tarp tūrių ir aplink juos įdomios, įvairios ir subtiliai suformuotos.

Architektūrinė komplekso koncepcija aiški, efektyvi, dėl savito architektūros nuosaikumo objektą galima vadinti racionalios Lietuvos užmiesčio architektūros pavyzdžiu. Net neskoningas interjeras ir nederantys kraštovaizdžio architektūros elementai (kas buvo ne architektų sprendimų galioje) iš esmės nepakenkė stipriai architektūrinei koncepcijai.
 

Žiuri skyrė 3 SPECIALIUS DIPLOMUS:


"SMILČIŲ VILOS" PALANGOJE ("ARCHES", arch. Edgaras Neniškis, Vaida Sasnauskaitė, Arūnas Liola, Rolandas Liola, Rusna Vaineikytė)


Žiuri komentaras: Idėja skaidyti stambų objektą į kelias erdves / tūrius nebenauja, tačiau Palangoje pritaikyta sėkmingai – komplekso tūriai pritampa prie smulkaus urbanistinės aplinkos mastelio, tarp atskirų segmentų sukuriamos patrauklios lokalios erdvės.

Vidaus ir gatvės erdvių vizualiniai (pro įstiklintas plokštumas) ir funkciniai ryšiai integruoja kompleksą į miesto struktūrą, jis netampa uždaru klasteriu.

Kiekvieno apartamento funkcinis zonavimas, erdvių organizavimas apgalvotas ir logiškas. Būstų išplanavimas nesikartoja, kas suteikia jiems individualų charakterį.
Itin aukšta projekto įgyvendinimo - nuo bendrų sprendimų iki detalių - kokybė.

Deja, architektūros kalba nėra nuosekli ir gryna: komplekso erdvinė sąranga ne visiškai atitinka vidaus struktūrą ir funkcijų paskirstymą. Horizontaliame tūryje įstiklintomis sienomis, kuris vizualiai suvokiamas kaip atskiras “vilas” jungiantis elementas, skirtas lankytojų pasisikirstymui, taip pat įrengti apartamentai. Poetinės architektūrinių sprendimų nuorodos į pajūriui būdingus elementus – naivios ir pernelyg tiesiogios.
 

ŠILUVOS AIKŠTĖS REKONSTRUKCIJA ("G.NATKEVIČIUS IR PARTNERIAI", arch. G.Natkevičius, J.Skalskytė, T.Kuleša, A.Natkevičiūtė)

Žiuri komentaras: Tarpukariu gimusi idėja suformuoti aikštę tarp dviejų šventovių, taip jas sujungiant į vieną kompleksą projekte įgyvendinta sukuriant harmoningą santykį tarp monumentalumo (erdvės dydžio ir grandiozinių religinių renginių masto) ir smulkaus mastelio (esamos urbanistinės aplinkos, kasdienio gyvenimo ir idividualios religinės patirties).

Humanišką mastelį erdvei suteikia informacinio centro pastatas, skulptūros ir pastogės. Vientisa aikštės danga, mažosios architektūros elementų išdėstymo schema pabrėžia ryšį tarp bažnyčios ir koplyčios. Tačiau pastogės ties Švč. Mergelės Marijos gimimo bažnyčios įėjimu architektūrinio sprendimo kokybė neadekvati aikštės svarbai, statinys ardo vizualinį ryšį tarp abiejų šventovių. Analogiškai Marijos radijo kiosko vieta suvokiama kaip kliūtis ansamblio kompozicijoje.
Piligrimų informacinis centras pasižymi puikiai organizuota vidaus struktūra, tūris sklandžiai integruotas į šlaitą.

Žiuri diskusijas sukėlė skirtumas tarp projekto ir įgyvendinto rezultato. Aikštės skaidymas – šoninių praėjimų atskyrimas – susilpnina konceptualios impozantiškos erdvės efektą. Svarstant kapinių prie Švč. Mergelės Marijos apsireiškimo koplyčios iškėlimo klausimą (kas būtina, norint baigti formuoti aikštę), žiuri nuomonės išsiskyrė. Viena nuomonė – kad nepratęsiant aikštės iki koplyčios, projekto koncepcija nebus įgyvendinta išvis.

Kita nuomonė – kad kapinių nebūtinas iškėlimas būtų dogmatizmo pavyzdys, devalvuojantis individualios religinės patirties svarbą masinės patirties atžvilgiu. Fizinės ašies, įgyvendintos tarp kapinių ir senosios bažnyčios, parametrai yra pakankami suvokti erdvinę koncepciją ir sukurti monumentalią atmosferą. Tačiau, tokiu atveju, trūksta architektų reagavimo į susiklosčiusią situaciją: aikštės “nepabaigimas”, galėjęs įgauti simbolinį krūvį (jį įprasminus architektūriniais sprendimais), nėra apgalvotas, todėl atrodo atsitiktinis.

 

PROJEKTAS "NAMAS OPTIMISTUI" ("DVIEJŲ GRUPĖ", arch. Linas Tuleikis, Kęstas Vaikšnoras, Paulius Vaitiekūnas)

Žiuri komentaras: Šio projekto apdovanojimas nereiškia, kad kiti projektai buvo silpnesni. Tiesiog dažniausiai neįmanoma lyginti realizuotų ir nerealizuotų projektų, kadangi neįmanoma prognozuoti, kokia bus realizacija.
„Namo optimistui“ atveju vienintelis svarbus dalykas yra stipri koncepcija. Žinoma, būtų įdomu pamatyti projektą realizuotą, tačiau idėja aiški ir dabar, ji išliktų net realizacijos metu keičiant tam tikras detales.
 

KITI ŽIURI APLANKYTI OBJEKTAI

NAMAS ŪKININKO SODYBOJE POCIŪNUOSE (arch. G.Natkevičius, E.Spūdys)

 

SANTAKOS KVARTALAS KAUNE (arch. Vilius Adomavičius,Vida Vyšniauskienė,Darius Čiuta)

 

ADMINISTRACINIS PASTATAS "DANĖS VARTAI" KLAIPĖDOJE (arch. Algimantas Kančas, Gustė Kančaitė, Lina Kazakevičiūtė)

 

POILSIO CENTRAS "UNDENA" TRAKŲ RAJ. (arch. G.Natkevičius, G.Čepurna, T.Kuleša)

 

GYVENAMASIS NAMAS MARIJAMPOLĖJE (arch. G. ir A. Vieversiai)

DAUGIABUČIŲ KVARTALAS PRIE ŠEŠUPĖS (arch. L.Tumynienė, G.Vieversys, L.Volungevičienė, A.Byčenkovas)

MULTIFUNKCINIS KOMPLEKSAS 'NORTH STAR" VILNIUJE (arch. S.Talandzevičius, M.Leliūga)

ADMINISTRACINIS PROKURATŪRŲ PASTATAS VILNIUJE (arch. K.Lupeikis)


VIRTUALI PARODA www.lietuvosarchitektura.lt

PARODOS KATALOGĄ galima įsigyti Lietuvos architektų sąjungoje (Kalvarijų g.1, Vilnius).

 

 
       Generalinis rėmėjas:        Didysis rėmėjas:
       Rėmėjai:               
Ankstesnės parodos
Lietuvos architektūra 2000-2003
Lietuvos architektūra 2003-2005
Lietuvos architektūra 2005-2007
2010 © Lietuvos architektų sąjunga. Visos teisės saugomos
Sprendimas: Rūta Leitanaitė, Raimundas Veikutis